O Wydawnictwie | wersja beta

Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu

Liczba stron: 384
Dział: Logopedia
Podkategoria: Jąkanie
Wydawca: Wydawnictwo Edukacyjne
Dostępność: Duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Nasza cena: 80,90 zł 80.90
ilość Ilość
dodaj do przechowalni

Opis

Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu

praca zbiorowa

zespół redakcyjny: Kamil Kupiec, Lucyna Jankowska-Szafarska, Beata Suligowska, Roman Kara

Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu – to książka niezwykła po trzykroć! 

  • To unikatowe kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczące wielowymiarowego zaburzenia płynności mowy, jakim jest jąkanie.
  • Przegląd metod terapii indywidualnych i grupowych oraz technik radzenia sobie na co dzień z zacinaniem.
  • I po trzecie: kalejdoskop ludzkich losów naznaczonych jąkaniem, osobistych opowieści-świadectw bohaterów żyjących pośród nas.

Jest to niezbędnik każdego logopedy-terapeuty jąkania oraz nauczyciela-wychowawcy.
To przede wszystkim kompleksowe vademecum dla studentów i młodych adeptów logopedii i psychologii.
Obowiązkowy poradnik dla rodziców dzieci jąkających się, młodzieży i dorosłych żyjących z problemem jąkania, zwłaszcza tych wciąż poszukujących...

I wreszcie Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu to książka ważna dla wszystkich, którym leży na sercu oswajanie jąkania w społeczeństwie i odczarowanie stereotypów związanych z jąkaniem. To także apel do świata, by zechciał zrozumieć jąkanie.

Zebrane w jednym tomie głosy wybitnych polskich specjalistów i terapeutów jąkania. Jedyna taka pozycja na rynku polskim!

 

W najszerszej perspektywie jąkanie można by porównać do ziarenka piasku, które początkowo uwiera i boli małża, ale z czasem mechanizmy radzenia sobie z nim wytworzą perłę. Sytuacja problemowa, kryzys nie musi stanowić tylko bariery i źródła cierpienia, może okazać się bodźcem do rozwoju osobistego, otwierać nowe horyzonty. A pracę nad nim można potraktować jako wyzwanie razem z innymi przeszkodami w życiu, których nigdy nie brakuje.

Z Wprowadzenia

 

Mają Państwo przed sobą książkę, która przedstawia szeroki wachlarz problemów: od teorii jąkania, przez opis metod terapeutycznych, do opowieści o historii Klubów J w Polsce. Zupełnie unikatową częścią książki są osobiste relacje ludzi żyjących „z zacięciem”. Takiej książki dotychczas w polskiej literaturze przedmiotu nie było. Jest również jedną z bardzo niewielu w skali świata.

Z Przedmowy dr nauk hum. Aldony Grzybowskiej

 

Książka Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu to fascynujący zbiór tekstów na temat jąkania i konsekwencji, jakie niesie ono dla życia osoby jąkającej się. O pięknie tej pozycji stanowi różnorodność artykułów, dotykających przeróżnych spraw związanych z jąkaniem. Począwszy od opracowań naukowych zawierających istotne wyniki badań nad jąkaniem, poprzez praktyczne opisy różnych metod stosowanych w terapiach, aż do osobistych wyznań osób jąkających się, ukazujących ich uczucia i aktywności, które podejmują w ruchu samopomocowym.

Z mojej własnej perspektywy książka jest szczególnie zajmująca właśnie w tym ostatnim aspekcie – dokumentuje wyjątkowe zalety, jakie niesie ze sobą zorganizowany ruch wsparcia dla osób dotkniętych jąkaniem. Aczkolwiek uważam, że wszystkie części tej publikacji będą niezwykle cenną lekturą dla każdego, kto chciałby dogłębnie poznać, czym jest życie z jąkaniem.

Benny Ravid – założyciel i honorowy przewodniczący
Izraelskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się
(Israel Stuttering Association – AMBI), a także przewodniczący
Międzynarodowego Stowarzyszenia Osób Jąkających się
(International Stuttering Association – ISA) w latach 2007–2010.

 

O okładce "Życia z zacięciem" - jej autorka Katarzyna Macios (pełny tekst na blogu TUTAJ)

Fotografia ogłoszenia zamieszczonego na drzewie. Ogłoszenia, z którego można coś zerwać, wyrzucić, zachować lub komuś dalej przekazać. Tylko jakie na nim powinny się znaleźć hasła? Nad tym dumał już cały zespół redakcyjny. Lucyna, Beata, Kamil, Roman. Praca nad tak sporym projektem weryfikuje przyjaźnie i sympatie, bowiem zaczyna się ludziom ufać, wierzyć “na słowo”, oczekiwać zrealizowania obietnic oraz samemu też wykazywać się prawdomównością i odpowiedzialnością. Cieszę się, że po wydaniu tej książki jesteśmy jeszcze bliżej, znamy się lepiej i razem odczuwamy siłę, płynącą z samopomocy osób jąkających się.

 

Patronat nad publikacją sprawują Centrum Logopedyczne oraz Polski Związek Logopedów.

 

Recenzja Magdaleny Mazur – neurologopedy, surdologopedy, dyrektor Centrum Neuroterapii i Neurorehabilitacj NSL w Gorzowie Wielkopolskim.

Nie ma drugiej takiej książki. Jest cenna dla terapeutów (opiekujących się osobami dotkniętymi jąkaniem), dla ich rodzin oraz dla nich samych. Przedstawiony w niej zakres problemów jest niezmiernie szeroki. Jest to ewenement w literaturze tematu – po raz pierwszy spotykamy się z problemem jąkania dorosłych ludzi opisanym przez nich samych. Zapraszają oni czytelnika do poznania swojego życia – historii egzystencji z problemem niepłynności mówienia. Na kanwach autobiograficznych esejów ukazują świadectwa i inspiracje.

Książka Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu ukazuje teoretyczne i pragmatyczne aspekty jąkania. Prezentowane treści dotykają problemów wczesnej interwencji logopedycznej oraz pracy z dorosłym jąkającym się pacjentem. Autorzy omawiają kolejne etapy terapii, co stanowi cenną wskazówkę dla logopedów oraz studentów logopedii.

Wachlarz opisanych metod i programów terapeutycznych stanowi atut publikacji.

Autorzy podkreślają wagę zmian i postępów terapeutycznych zależnych także od samego jąkającego się, pomagając mu przejść przez kolejne etapy osiągnięcia zamierzonego celu. Zarówno logopedzi, jak i psycholodzy, bajkoterapeuci, behawioryści, neuroterapeuci, pedagodzy i psychoterapeuci znajdą tu inspiracje do terapii i mnóstwo praktycznych przykładów.

Wartością prezentowanego podejścia jest pokazanie niezwykle ważnego obszaru, jakim jest funkcjonowanie dziecka z niepłynnością mowy w rodzinie i szkole. Na uwagę zasługuje też bogata bibliografia.
Zaskakuje tu zupełnie nowa perspektywa, a mianowicie ukazanie korzyści płynących z grupowych terapii dzieci i dorosłych oraz z zrzeszania się w grupy wsparcia i samopomocy osób jąkających się.
Czytelnik otrzymuje vademecum wiedzy o ludziach jąkających się z holistycznym podejściem do ich terapii i codziennego życia. Książka wypełnia lukę w dotychczasowej literaturze  polskiej i zagranicznej. Polecam jej lekturę.

 

Recenzja dr Anny Walencik-Topiłko

Książka ukazała się w 2017 roku w Wydawnictwie Edukacyjnym.
Jest to publikacja wieloautorska, w której czytelnik znajdzie pięć rozdziałów tematycznych: Jąkanie w teorii, Jąkanie w praktyce, Jąkanie inaczej – inspiracje, Samopomoc osób jąkających się, Moje życie z zacięciem (osobiste refleksje osób jąkających się).
Dzięki takiemu wieloaspektowemu ujęciu tematu mamy do czynienia z oglądem jąkania z bardzo różnej perspektywy: przedstawionej i opisanej przez metodyków i praktyków terapii jąkania oraz przez osoby jąkające się. Publikacja stanowi zatem szerokie spektrum opisu zjawiska. Opracowanie cenne jest zatem i dla osób poszukujących terapii, i dla tych, którzy tę terapię prowadzą. Na kartach publikacji spotykamy się tak, jak w gabinecie: siedząc obok siebie, planując i wykonując ćwiczenia. Myślimy wspólnie o dookreśleniu celu i jak najefektywniejszym osiągnięciu go.
Z mojej perspektywy – logopedy, praktyka, metodyka, wykładowy – publikacja obowiązkowa w każdym gabinecie logopedycznym i na każdych zajęciach z balbutologopedii.


dr n. hum. Anna Walencik-Topiłko
lingwista, logopeda
(spec. w zakresie neurologopedii, logorytmiki, emisji głosu)

 

do góry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl