Słucham i wymawiam. Zeszyt 7. Głoska c - Bożena Senkowska
Opis
Seria logopedyczna „Słucham i wymawiam. Dla maluchów i starszaków” obejmuje zeszyty ćwiczeń przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Ćwiczenia te:
▶ rozwijają uwagę i pamięć słuchową,
▶ doskonalą artykulację,
▶ poszerzają słownictwo,
▶ uczą dostrzegania rytmu i rymu,
▶ usprawniają funkcje percepcyjno-motoryczne,
▶ rozwijają procesy myślenia.
Siódmy zeszyt serii logopedycznej obejmuje ćwiczenia utrwalające prawidłową artykulację głoski /c/. Zawarte są w nim również ćwiczenia głoski /c/ w opozycji do /s/.
Podobnie jak w poprzednich zeszytach serii, również w tym przedstawione są propozycje ćwiczeń, w których poza utrwalaniem prawidłowej wymowy, dziecko nabywa i rozwija wiele ważnych umiejętności: porównywanie długości słów, odnajdywanie rymujących się i podobnie brzmiących nazw, świadome dzielenie słów na sylaby, „zauważanie” głoski w nazwach. Dzięki tym umiejętnościom dziecko rozwija świadomość językową, niezbędną w procesie efektywnej nauki czytania i pisania. Ćwiczenia zachęcają także do uważnego słuchania i zapamiętywania.
Bożena Senkowska – neurologopeda, pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zajmuje się dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z opóźnionym lub zaburzonym rozwojem mowy, występującym również na tle innych zaburzeń rozwoju. W swojej pracy skupia się nie tylko na rozwijaniu mowy i korygowaniu wad artykulacji, lecz także na rozwijaniu i doskonaleniu procesów myślenia oraz funkcji percepcyjno-motorycznych. Dba również o to, aby terapia była dla dziecka atrakcyjna, ciekawa i nie stała się przykrym obowiązkiem.
Jest autorką serii logopedycznej „Sylaby, słowa, wyrazy” oraz serii dla dzieci w wieku przedszkolnym „Myślę i mówię”.
Recenzja zamieszczona na blogu Logopraktyki
Zeszyty serii logopedycznej „Słucham i wymawiam” są przeznaczone dla dzieci już od 3 roku życia!
Ćwiczenia zawarte w książkach są dostosowane do wieku i rozwoju mowy dziecka. Mają na celu bawić i radośnie spędzać czas z terapeutą czy rodzicem, jednocześnie wplatając w zabawę ważne dla rozwoju mowy dziecka ćwiczenia, kształtujące percepcję słuchową.
Poprzez naśladowanie odgłosów zwierząt, wysłuchiwanie sylab w nagłosie, odszukiwanie ukrytych słów, wystukiwanie rytmu, odtwarzanie dźwięków i w końcu artykulację, dziecko rozwija słuch fonematyczny, a także wzbogaca zasób słownika biernego, jak i czynnego.
Warto wspomnieć, że każdy z zeszytów przeznaczony jest do utrwalania innego rodzaju głosek, zwracając tym samym uwagę na prawidłową pracę artykulatorów. Praca z zeszytem daje możliwość rozwijania funkcji percepcyjno-motorycznych, poprzez kształtowanie orientacji przestrzennej, sprawności grafomotorycznej oraz percepcji wzrokowej.
Dzięki wszechstronności zawartych zadań, zeszyty mogą być pomocą wykorzystywaną nie tylko przez logopedów, ale również nauczycieli edukacji przedszkolnej. Świetnie sprawdzą się też rodzicom do zabaw z dziećmi w domu.