O Wydawnictwie | Darmowa dostawa od 200 zł! | wersja beta

Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie

Dział: Poezja, proza, nauka
Podkategoria: Proza
Rok wydania: 2016
Wydawca: Wydawnictwo Edukacyjne
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Nasza cena: 26,91 zł 26.91
Cena katalogowa: 29,90 zł
quantity Ilość
Ocena: 0
Producent: Wydawnictwo Edukacyjne
Kod produktu: 0510

Opis

Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie
Adam Ziemianin

"Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie" to epopeja o minionym czasie i ludziach, którzy odeszli bądź odchodzą. Wspomnienia o poszczególnych osobach bądź sytuacjach, przeplatane powracającymi jak bumerang wątkami. Kwintesencja Krakowa lat 60 i 70. ub. wieku. Literacki kalejdoskop wspomnień autora, pełen akcentów muzycznych i kulturalnych, postaci mniej i bardziej znanych, by przywołać choćby osobę Wojtka Bellona...

Potoczysta, zabawna, niezwykle osobista, a równocześnie faktograficznie umocowana opowieść o Krakowie na przestrzeni lat 60. do połowy 80. Młodość Autora upływająca w otoczeniu „królewskiego miasta” i w towarzystwie jemu podobnych – artystów, charakterystycznych figur, anegdotycznych postaci tamtych lat, „krakowskiej cyganerii”, ze szczególnym uwzględnieniem osoby Wojtka Bellona – zmarłego młodo poety i barda, którego unieśmiertelniły śpiewane wciąż przez kolejne pokolenia harcerzy i wędrowców piosenki. Bohaterowie snują się po „tamtych” ulicach – noszących inne, lecz przez wielu jeszcze pamiętane nazwy, odwiedzają nieistniejące już w topografii miasta – lecz dobrze utrwalone w krakowskiej legendzie – miejsca, jak choćby słynny bar „Barcelona” na rogu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego. Jeżdżą po Krakowie trzęsącymi się i dzwoniącymi tramwajami, odwiedzają kultowe krakowskie kluby, teatry i kina. Dla tych, którzy mają jeszcze w pamięci ów Kraków – proza ta jest pełnym humoru powrotem i wielką przyjemnością ze względu na jej walory językowe; dla tych, którzy są zbyt młodzi – ciekawym przyczynkiem do poznania historii tego miasta. 

"Jesteśmy w kręgu metafizyki pomieszanej z realizmem magicznym. Rekonstruowany ze wspomnień świat lat 60., 70. XX wieku niezależnie od swojej szarości w optyce Ziemianina ma perspektywę Colas Breugnon Romaina Rollanda. Naczelną bronią autora jest tutaj swoisty dystans do opisywanego świata, śmiech, ironia połączone jednak z dużą pobłażliwością, życzliwością. Życie w „tamtym Krakowie” toczy się wartko, pulsuje inicjatywami kulturalnymi, a jego krajobraz zapełniony jest oryginalnymi postaciami, które niezależnie od systemu starają się żyć pełnią życia…"

[z recenzji prof. Bolesława Farona]

  • Magiczny Kraków lat 60. i 70. XX wieku w literackim obiektywie Adama Ziemianina
  • Sentymentalna podróż oparta na grze skojarzeń sytuacyjnych, językowych, osobowych
  • Bezpretensjonalna poetycka proza, lekka i radosna, przeplatana powracającymi jak bumerang wątkami
  • Urokliwy kalejdoskop wspomnień-okrawków, wyciętych z – jak zawsze – wybiórczej pamięci


Patronat nad książką sprawują:
Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna 
Magiczny Kraków (www.KRAKOW.pl) 
Klub Pod Jaszczurami 
Kabaret Piwnica Pod Baranami

 

Polecamy

Klienci, którzy wybrali ten produkt, byli zainteresowani również
do góry
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl