Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie
Opis
Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie
Adam Ziemianin
"Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie" to epopeja o minionym czasie i ludziach, którzy odeszli bądź odchodzą. Wspomnienia o poszczególnych osobach bądź sytuacjach, przeplatane powracającymi jak bumerang wątkami. Kwintesencja Krakowa lat 60 i 70. ub. wieku. Literacki kalejdoskop wspomnień autora, pełen akcentów muzycznych i kulturalnych, postaci mniej i bardziej znanych, by przywołać choćby osobę Wojtka Bellona...
Potoczysta, zabawna, niezwykle osobista, a równocześnie faktograficznie umocowana opowieść o Krakowie na przestrzeni lat 60. do połowy 80. Młodość Autora upływająca w otoczeniu „królewskiego miasta” i w towarzystwie jemu podobnych – artystów, charakterystycznych figur, anegdotycznych postaci tamtych lat, „krakowskiej cyganerii”, ze szczególnym uwzględnieniem osoby Wojtka Bellona – zmarłego młodo poety i barda, którego unieśmiertelniły śpiewane wciąż przez kolejne pokolenia harcerzy i wędrowców piosenki. Bohaterowie snują się po „tamtych” ulicach – noszących inne, lecz przez wielu jeszcze pamiętane nazwy, odwiedzają nieistniejące już w topografii miasta – lecz dobrze utrwalone w krakowskiej legendzie – miejsca, jak choćby słynny bar „Barcelona” na rogu ulic Piłsudskiego i Straszewskiego. Jeżdżą po Krakowie trzęsącymi się i dzwoniącymi tramwajami, odwiedzają kultowe krakowskie kluby, teatry i kina. Dla tych, którzy mają jeszcze w pamięci ów Kraków – proza ta jest pełnym humoru powrotem i wielką przyjemnością ze względu na jej walory językowe; dla tych, którzy są zbyt młodzi – ciekawym przyczynkiem do poznania historii tego miasta.
"Jesteśmy w kręgu metafizyki pomieszanej z realizmem magicznym. Rekonstruowany ze wspomnień świat lat 60., 70. XX wieku niezależnie od swojej szarości w optyce Ziemianina ma perspektywę Colas Breugnon Romaina Rollanda. Naczelną bronią autora jest tutaj swoisty dystans do opisywanego świata, śmiech, ironia połączone jednak z dużą pobłażliwością, życzliwością. Życie w „tamtym Krakowie” toczy się wartko, pulsuje inicjatywami kulturalnymi, a jego krajobraz zapełniony jest oryginalnymi postaciami, które niezależnie od systemu starają się żyć pełnią życia…"
[z recenzji prof. Bolesława Farona]
- Magiczny Kraków lat 60. i 70. XX wieku w literackim obiektywie Adama Ziemianina
- Sentymentalna podróż oparta na grze skojarzeń sytuacyjnych, językowych, osobowych
- Bezpretensjonalna poetycka proza, lekka i radosna, przeplatana powracającymi jak bumerang wątkami
- Urokliwy kalejdoskop wspomnień-okrawków, wyciętych z – jak zawsze – wybiórczej pamięci
Patronat nad książką sprawują:
Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna
Magiczny Kraków (www.KRAKOW.pl)
Klub Pod Jaszczurami
Kabaret Piwnica Pod Baranami