Głos w sprawie edukacji... Polska szkoła w pułapce paradoksów i stereotypów (uwagi z lat 2012-2024)
Opis
Ta książka to głos o szkole formułowany przede wszystkim z punktu widzenia polonistki i głównie ze względu na szkolny przedmiot pod nazwą „język polski”, choć niekoniecznie pojmowany tak, jak głosi tzw. tradycja, a nawet wbrew tendencjom, które z owej tradycji wynikają. W tle są w niej jednak także uwagi ogólniejszej i szerszej natury, zarówno na temat polskiej szkoły, która niewątpliwie doświadcza ostatnio katastrofalnej zapaści, jak i prób, w tym aktualnych i zapowiadanych na kolejne lata, wyprowadzania jej z tego stanu, oraz w ogóle modelu współczesnej edukacji, która u nas wciąż naznaczona jest piętnem paradoksów i stereotypów oraz politycznych marzeń o rządzie dusz...
Z.A. Kłakówna
Po przeczytaniu tej pracy mogę tylko podpisać się pod słowami Wiktora Hugo: „Czujesz się opanowanym przez książkę, która cię nie wypuści, póki piętna swego nie wyciśnie na Twoim umyśle”. Tak właśnie dzieje się z czytelnikiem po lekturze książki Zofii Agnieszki Kłakówny – nie tylko zmusza ona do refleksji, ale nakłania wręcz do podjęcia działań. [...] „Głos w sprawie edukacji” nie będzie – czego obawia się Autorka – głosem wołającym na puszczy. Ta publikacja nie może pozostać bez odzewu, powinna być usłyszana i dotrzeć do wszystkich tych, którym zależy na szkole i kształcących się w niej uczniach, a zatem do nauczycieli, ministrów, polityków wszystkich opcji, a nawet szerzej – do całego społeczeństwa polskiego. Książka zasługuje na uwagę, a jej Autorka na słowa najwyższego uznania!
Prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska
UMCS w Lublinie
Zofia Agnieszka Kłakówna – polonistka, literaturoznawczyni, od zawsze i stale zajmuje się problemami edukacji – w teorii i w praktyce, w różnych rolach, w różnych szkołach, w różnych uniwersytetach, w Polsce i poza jej granicami, jest autorką paru książek na ten temat, współautorką koncepcji edukacyjnej i odpowiadających jej podręczników To lubię! i Sztuka pisania, przez wiele lat redagowała czasopismo „Nowa Polszczyzna”.