O Wydawnictwie | wersja beta

Rafał Olbiński w Muzeum Narodowym w Kielcach

Rafał Olbiński w Muzeum Narodowym w Kielcach

„Nie zostaje się artystą na ziemi niczyjej, innymi słowy, żeby być kimś, trzeba być skądś. Urodziłem się w Kielcach”

Rafał Olbiński

Takie motto przyświeca wystawie monograficznej dzieł Rafała Olbińskiego, jaką 1 lipca br. otwarło Muzeum Narodowe w Kielcach w salach wystawowych Dawnego Zamku Biskupów Krakowskich. Na wernisażu zgromadziły się tłumy wielbicieli talentu artysty nie tylko z Kielc i ziemi świętokrzyskiej, ale i z innych zakątów Polski. Jako dyrektor naukowy Wydawnictwa Edukacyjnego z Krakowa brałem udział w tym artystycznym wydarzeniu. 

Jest to druga wystawa malarza i grafika w jego rodzinnym mieście: pierwsza miała miejsce na przełomie 2001 i 2002 roku; obecna, na której wyeksponowano 300 prac z całego dorobku artystycznego twórcy, jest pierwszą prezentacją o tak szerokim zasięgu. Bo i malarstwo, i plakaty, i ilustracje do książek i czasopism, a także nowość w twórczości Olbińskiego – rzeźby.

O międzynarodowej rondzie dzieł artysty, o ich aspektach surrealistycznych, magicznych czy symbolicznych mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prof. dr hab. Robert Kotowski. Rafał Olbiński z właściwą sobie swobodą nawiązał do kontrowersyjnego obrazu Gustave’a Courbeta w Luwrze przedstawiającego intymny element ciała kobiecego mówił o francuskiej sztuce, o Komunie Paryskiej, i o udziale w niej Polaków.

Zwiedzanie wystawy poprzedził koncert Moniki Tomasik, uczennicy II roku śpiewu solowego w klasie Marzeny Trzebińskiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Kielcach. Artystka ubrana w stylu kobiet z obrazów Olbińskiego w długiej czerwonej sukni wykonała cztery utwory: Antonio Vivaldiego Vieni, vieni o mio diletto, Władysława Żeleńskiego Zakochana, Fernando Obradors El vito i Wolfganga Amadeusza Mozarta Aria Cherubina Voi che sapete z II aktu opery Wesele Figara. Wystawę można oglądać do końca października br.

Nasza oficyna przygotuje wyjątkowy kalendarz na rok 2022 - album prac Rafała Olbińskiego. Mam nadzieję, że dzieła Mistrza będą towarzyszyć Państwu przez cały rok i pozwolą oderwać się od rzeczywistości i przenieść się do świata sztuki.

 

Bolesław Faron

 

Zapowiedź wystawy (film) - tutaj

Wywiad z Rafałem Olbińskim - tutaj

Fot. za: Kielce Nasze Miasto

do góry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl