O Wydawnictwie | wersja beta

Ten produkt jest niedostępny.

Opis

Świry, dziwadła i Zespół Aspergera - Luke Jackson

Przedmowa: Tony Attwood

Świry, dziwadła i Zespół Aspergera jest to pozycja, która na stałe zdobyła swoje miejsce w kanonie lektur dla rodziców, dzieci i terapeutów osób z autyzmem. Czytają ją kolejne pokolenia – ponieważ jej autor, Luke Jackson, pisząc ją miał zaledwie lat trzynaście, a obecnie dwadzieścia kilka – i zawsze tak samo zaciekawia, wzrusza, bawi i uczy.

Oto co pisze jeden z najwybitniejszych światowych badaczy autyzmu, Tony Attwood, we wstępie:

Świry, dziwadła i Zespół Aspergera to – nareszcie – książka dla nastolatków z Zespołem Aspergera, napisana przez trzynastolatka z tym zespołem. Luke Jackson jest ekspertem, jeśli chodzi o wyzwania, stojące przed młodymi ludźmi, cierpiącymi na tę przypadłość. Porusza wiele tematów, między innymi pisze, dlaczego warto powiedzieć dziecku o postawionej diagnozie i wyjaśnić jej konsekwencje, o doświadczeniu przemocy, o umawianiu się z dziewczynami. Jest przewodnikiem dla swych i jakby prowadzi z nimi rozmowę. Wyniki badań przeprowadzonych z osobami cierpiącymi na Zespół Aspergera sugerują, że mają oni trudności z uświadamianiem sobie myśli i uczuć innych ludzi, lecz Luke ma bardzo jasny wgląd w myśli swoich bliźnich nastolatków i troski ich rodziców i nauczycieli.Ma zresztą szczególne poczucie humoru, które z pewnością znajdzie u nich oddźwięk.

W książce poszczególne rozdziały zawierają szczegółowe wyjaśnienia oraz strategie niedostępne w innych opracowaniach. Luke wyjaśnia w nich, dlaczego postawienie diagnozy jest tak ważne i przyjmuje tu niezwykle pozytywną postawę: pisze: „mam coś, co inni ludzie uważają za niepełnosprawność, ale dla mnie jest to dar”. Jego analogie i opisy są jedyne w swoim rodzaju. Omawia tematy takie, jak fascynacje i fiksacje, postrzeganie zmysłowe, dietę, sen, język nastolatków, problemy z socjalizacją w szkole, pracę domową, radzenie sobie z przemocą, co robić, a czego nie robić umawiając się na randki, dylematy moralne i objaśnienia idiomów szczególnie mylących dla osób z Zespołem Aspergera.

Czytając tę książkę, podziwiałem jego wybitną umiejętność żywego, elokwentnego opisu typowych doświadczeń życiowych. Doceniam również wartość proponowanych przez niego zaleceń, z pewnością przydatnych dla rodziców, nauczycieli i profesjonalistów, zajmujących się tym problemem. Ja także włączyłem mądrość Luke’a do mojej pracy klinicznej.

Książka jest szczególnie  dedykowana "tym, którzy czują się inni. Zawsze pamiętaj, że inne jest świetne!” także może okazać się bardzo wartościowa dla nastolatków z Zespołem Aspergera, odczuwającym lęk, depresję i irytację, lektura tej książki pomoże w emocjonalnej odnowie. Styl Luke’a jest zabawny i kształcący, ale powiedziałby, że również terapeutyczny. Ta książka powiększy naszą wiedzę i zrozumienie Zespołu Aspergera, zmieni postawy i zastąpi rozpacz umiejętnością wglądu i śmiechem.

 

do góry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl