O Wydawnictwie | wersja beta

Ten produkt jest niedostępny.

Opis

Dobro i zło, co to takiego?
tekst: Oscar Brenifier
ilustracje: Clément Devaux

Bardzo często dzieci już od najmłodszych lat zadają  ciekawe pytania natury filozoficznej, takie jak: Dlaczego na świecie są wojny? Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców?  A dorośli wobec takich pytań bywa, że czują się nierzadko całkowicie bezradni. Nie wiedzą za bardzo, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, oraz co dokładnie im odpowiadać. Bo tak naprawdę, czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ oparta jest na rozmowach dzieci i dorosłych. Książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość, wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi.

Każdy z tomów zawiera sześć ważnych pytań, które zazwyczaj prowadzą do sześciu możliwych odpowiedzi, jakich mogłoby udzielić dziecko. Z kolei następna każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Dodatkowo, charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

W Tomie DOBRO I ZŁO, CO TO TAKIEGO? Zawarte są pytania:

  • Czy możesz kraść jedzenie?
  • Czy musisz być miły dla innych?
  • Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców?
  • Czy powinieneś zawsze wszystko mówić?
  • Czy zawsze powinieneś robić to, na co masz ochotę?
  • Czy powinieneś pomagać innym?

 

Gdy byłem mały, dobro miało twarz Hansa Klossa, który walczył z hitlerowcami. Albo Luke’a Skywalkera pojedynkującego się z Lordem Vaderem. A dzisiaj? Podobno współczesne dzieci są bardziej zafascynowane Jokerem niż Batmanem. Z radością wcielają się w bandytów z hiperrealistycznej gry GTA. Czy to znaczy, że nie rozumieją, czym jest dobro, a czym zło? A może to my nie rozumiemy dzieci? Są książki, w których szukamy odpowiedzi na dręczące nas pytania. Są też takie, dzięki którym znajdziemy odpowiedzi we własnych głowach. Panowie Brenifier i Devaux… – dobra robota!

Grzegorz Kasdepke

 

do góry
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl