Wydawnictwo Edukacyjne

Koszyk

[ ... ] Pozycji
Zamów
plniem

2. Jak doskonalić rozumienie społeczne u młodzieży?

Temat

Jak doskonalić rozumienie społeczne u młodzieży?

Adresat

nauczyciele gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, pedagodzy i psycholodzy szkolni

Program
  1. Wprowadzenie w zagadnienie rozumienia społecznego – rozwój umiejętności mentalizowania, a więc myślenia o myśleniu innych.

  2. Wskazanie znaczenia rozumiena społecznego w powstawaniu konfliktów pomiędzy nastolatkami.

  3. Przykłady ćwiczeń i technik rozwijających takie kompetencje jak przyjmowanie perspektywy drugiej osoby, rozumienie dwuznaczności w komunikatach i zachowaniu ludzi, rozumienie złożonych stanów emocjonalnych, rozumienie siebie i innych.

Celem zajęć jest zapoznanie nauczycieli z prawidłowościami rozwojowymi w zakresie rozumienia sytuacji społecznych, intencji innych ludzi oraz wrażliwości społecznej u nastolatków. Uczestnicy poznają przykładowe formy stymulowania rozwoju kompetencji poznawczych u młodzieży, które mają istotne znaczenie dla pokojowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych, sprzyjają tolerancji i harmonii we współżyciu w grupie.

Proponowane szkolenie opiera się na 2-letnim projekcie badawczym realizowanym w gimnazjach i liceach Małopolski. 

Prowadzący

dr Iwona Sikorska i zespół

dr Iwona Sikorska – psycholog kliniczny, praktyk, nauczyciel akademicki w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. Wieloletni psycholog szkolny i terapeuta dzieci i młodzieży, realizatorka licznych warsztatów dla młodzieży; diagnosta, specjalizująca się zwłaszcza w diagnozie nadpobudliwości oraz w diagnozie małego dziecka (praktyka w Ośrodku Wczesnej Interwencji); autorka i realizatorka wielu szkoleń z dziedziny nadpobudliwości oraz pomocy uczniowi w nauce, a także współpracy z rodzicami w szkole; bierze udział w międzynarodowych projektach związanych z promocją zdrowia psychicznego dzieci, współpracując z Uniwersytetem w Landau-Koblenz oraz we Freiburgu w Niemczech; jej obszar zainteresowań naukowych to: rozwój człowieka w biegu życia, kryzysy rozwojowe, stymulacja rozwoju; autorka książek: Trening koncentracji. Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka oraz Bufory stresu. Jak rozwijać odporność psychiczną dziecka; współautorka Jak rozwijać rozumienie społeczne. Program warsztatów dla młodzieży

Ilość godzin

3

Cena

69 zł

Ilość uczestników w grupie

20-25

Zgłoszenia Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 12 626 08 18